Virada Cultural 2022 will feature Luísa Sonza, Ludmilla and Pitty;  see schedule

Virada Cultural 2022 will feature Luísa Sonza, Ludmilla and Pitty; see schedule

The event takes place between the 28th and 29th of May, in eight regions of the city of São Paulo

The Municipal Secretary of Culture of São Paulo released the official program of the Cultural Turn 2022. The event takes place between the 28th and 29th of May, in several regions of the capital of São Paulo, in the first edition since the relaxation of the health measures imposed by the covid-19 pandemic.

With the theme “Belonging Turn”, this year’s edition will take place in eight regions throughout the city of São Paulo: Butantã (West Zone), Freguesia do Ó (North Zone), Parada Inglesa (North Zone), Campo Limpo (South Zone) ), M’Boi Mirim (South Zone), São Miguel Paulista (East Zone), Itaquera (East Zone) and the Anhangabaú Valley and its surroundings (Center).

The opening takes place at 5 pm on Saturday (28), with a presentation by Maestro João Martins with Vai-Vai, on the Freguesia do Ó Stage.

According to the city hall, the objective of the event is to give visibility to the cultural plurality of the city. For this, Virada will have a “mix” of artists from different musical genres. Among them are Ludmilla, Luísa Sonza, Kevinho, Glória Groove, Karol Conká, Pitty, Vitão, Pocah, Rincon Sapiência, Diogo Nogueira, Maneva, Sidney Magal, Arnaldo Antunes, Victor Kley, Djonga, Planet Hemp, Russo Passapusso, Jorge Aragão and Barons of Pisadinha. See full schedule:

Cultural Turn Program 2022

center

Anhangabaú Stage

Saturday (28)

  • 18:00 | Victor Kley (60 min)
  • 8:30 pm | Margareth Menezes (90 min)
  • 23:00 | Kevin (90 min)

Sunday (29)

  • 01:30 am | Paulin da Capital / Mc Lipi / Neguinho do Kaxeta (90 min)
  • 03h30 | Batekoo + Black Mamba (270 min)
  • 08h00 | Toré – Meeting of Indigenous Villages and Ethnicities (60 min)
  • 10:00 am | Little Citizen and Drs. of Joy (90 min)
  • 12:30 pm | Imperial Orchestra + Larissa Luz + Rubel (90 min)
  • 15:00 | Luisa Sonza (90 min)
  • 17:30 | Planet Hemp (60 min)

Stage of the Arts Square I

  • 00:00 | Brutal Monna (90 min)
  • 03h00 | Edgar (60 min)
  • 11:30 am | Getúlio Abelha (60 min)

Stage of the Arts Square II

Saturday (28)

  • 19:30 | Don L (60 min)
  • 22:00 | Original Originals (60 min)

Sunday (29)

  • 00:30 | Tássia Reis featuring Monna Brutal
  • 03h00 | Edgar (60 min)
  • 11:30 am | Getúlio Abelha (60 min)
  • 14:00 | Majur (60 min)
  • 16:30 | Juçara Marçal (60 min)

Arts Square Party

Boulevard Av. Saint John, 281

Saturday (28)

  • 18:00 | Amen (60 min)
  • 22:00 | Ventura’s Ball (240 min)
  • Sunday (29)
  • 02h00 | Punanny Sound System (240 min)
  • 08h00 | JetLag (240 min)
  • 10:00 am | Capslock (120 min)
  • 14:00 | Honey Party (120 min)
  • From 28/05, at 18:00, until 29/05, at 16:00 | Vini Studio (stage installation)
  • From 28/05, at 18:00, until 29/05, at 16:00 | Hologram of the Streets (Av. São João)

Ramos Square Stage

Saturday (28)

  • 19:30 | Filhos do Samba – Só Sei Que É Samba (60 min)
  • 22:00 | Chemical Funk – FunkSoulGroove (60 min)

Sunday (29)

  • 00:30 | Gypsy Caravan – Orkestra Bandida (60 min)
  • 03h00 | Diddemand (60 min)
  • 11:30 am | Black Tourmalines: SobrExistir (60 min)
  • 14:00 | Lindy Hop – A Jazz to Dance (60 min)
  • 16:30 | House of Zion (60 min)

Arena Vale

In front of the Post Office Building.

Saturday (28)

  • 1h00 | Telecatch Festival (90 min)
  • 8:30 pm | Battle of the Village (60 min)
  • 21:30 | Kant (45 min)

Sunday (29)

  • 09h00 to 12h00 | POUNDS TURN

workshops

  • 09h00 | Music Time (60 min)
  • 10:00 am | Mad Science: Fun Science Workshop (50 min)
  • 11:00 am | Mad Science: Fun Physics Workshop with Greater Science Effects (60 min)

Circus

  • 10:00 am | Street – Duba Becker

Music

Recreation

  • face painting
  • Itinerant Artists: wader/musician – wader/jugglers
  • 3 trampolines and 3 giant inflatables

Programming of the Cultural Virada in the South Zone of SP

Clean camp

Campo Limpo Square. Dr Street Joviano Pacheco de Aguirre, 30.

Campo Limpo Stage | POUNDS

Saturday (28)

  • 17h | Thaeme and Thiago (60 min)
  • 7pm | Vitão (60 min)
  • 9pm | Xande de Pilars (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Zeca Baleiro (60 min)
  • 3pm | Mastodons flock (60 min)
  • 17h | Luedji Luna (60 min)

Rio Diniz Stage

Saturday (28)

  • 4 pm | Luana Bayô (60 min)
  • 6 pm | Avua (60 min)
  • 20h | Dessa Souza (60 min)

Sunday (29)

  • 09:00 to 12:00 | POUNDS TURN

workshops

  • 09h | Mad Science: Jumping Ball Workshop with Outer Space Experience (60 min)
  • 10 am | Mad Science: Fun Science Workshop (50 min)
  • 11 am | Mad Science: Fun Physics Workshop with Greater Science Effects (60 min)

Circus

  • 10 am | Behind the scenes at Lona

Music

Recreation

  • face painting
  • Itinerant Artists: wader/musician – wader/jugglers
  • 3 trampolines and 3 giant inflatables

12pm | Sainha de Xita Block (60 min)

2 pm | Deny Duda (60 min)

4 pm | Lia de Itamaracá (60 min)

Interventions in the Square

11 am | Bicycle Library Intervention (60 min)

4 pm | Surprise Reading (60 min)

M’Boi Mirim

Av. Luiz Gushiken, s/n (height of Rua Humberto de Almeida and Rua José Mármol).

M’Boi Mirim Stage LIBRAS

Saturday (28)

  • 17h | Mumuzinho (60 min)
  • 7pm | Yasmin Santos (60 min)
  • 9pm | Rashid (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Foot Bug (60 min)
  • 3pm | BC1 Owl (60 min)
  • 17h | Don Juan (60 min)

Piraporinha stage

Saturday (28)

  • 4 pm | Kyan (60 min)
  • 6 pm | Indy Naise (60 min)
  • 20h | Nina do Porte (60 min)

Sunday (29)

  • 09:00 to 12:00 | POUNDS TURN

workshops

  • 09h | Mad Science: Jumping Ball Workshop with Outer Space Experience (60 min)
  • 10 am | Mad Science: Fun Science Workshop (50 min)
  • 11 am | Mad Science: Fun Physics Workshop with Greater Science Effects (60 min)

Circus

Music

  • 11 am | Songs in motion

Recreation

  • face painting
  • Itinerant Artists: wader/musician – wader/jugglers
  • 2 trampolines and 4 giant inflatables
  • 12pm | Tick ​​(60 min)
  • 2 pm | Fishelectric Band (60 min)
  • 4 pm | Girl Kiss (60 min)

Grajaú

CC Grajaú. Prof. Street Oscar Barreto Filho, 252.

Saturday (28)

  • DJ Lorrany (intervals)
  • 17h | Perifa no Toque + Mc IG (60 min)
  • 9pm | Yunk Vino (60 min)

Sunday (29)

  • DJ Lorrany (intervals)
  • 11 am | Brasileirinhos, Music for the Animals of Brazil (60 min)
  • 1 pm | Drik Barbosa (60 min)
  • 3pm | Bivolt (60 min)
  • 17h | BK’ (60 min)

Cultural Turn Program in the East Zone

Itaquera

Brazil Square. Av. Nagib Farah Maluf, s/n (José Bonifácio Housing Complex).

Saturday (28)

  • 18:00 to 22:00 | Quebrada Viva (visual intervention)
  • 17:00 | Lauana Prado (60 min)
  • 19:00 | Rael (60 min)
  • 21:00 | Gloria Groove (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Pokah (60 min)
  • 15:00 | Rust (60 min)
  • 17:00 | Djonga (60 min)

Ribeirão Stage

Saturday (28)

  • 16:00 | Arlindinho (60 min)
  • 18:00 | DBS Fat Boss + Shadow SNJ + MC Fler (60 min)
  • 20:00 | Red Lion and Emcee Lee (60 min)

Sunday (29)

  • 12:00 | Show of Variety of the Same Thing with Clown Rubra Rosa (60 min)
  • 14:00 | Kaê Guajajara (60 min)
  • 16:00 | MC Sofia (60 min)

Music

Circus

  • Cia Circo do Asfalto
  • Fagner and Chico

Recreation

workshops

  • costume creation
  • Face paint

Sao Miguel Paulista

Av. Deputy Dr. José Aristodemo Pinotti, s/n (between Av. Nordestina and Rua Moacir Dantas Itapicuru).

Sao Miguel Paulista Stage

Saturday (28)

  • 17:00 | Mato Seco (60 min)
  • 19:00 | Reggae Divas (60 min)
  • 21:00 | Jah Tribe (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Batuqueiros and Their People (60 min)
  • 15:00 | Hariel (60 min)
  • 17:00 | Barons of Pisadinha (60 min)

Itaqueruna Stage

Saturday (28)

  • 16:00 | Alma Djem + Reggae Philosophy (60 min)
  • 18:00 | Fresh Dancehall (60 min)
  • 20:00 | Monkey Jhayam, Laylah Arruda and Dada Yute (60 min)

Sunday (29)

  • 09h00 to 12h00 | POUNDS TURN
  • 12:00 | Tchiribim Tchiribom Singing Around the World (60 min)
  • 14:00 | Maneva (60 min)
  • 16:00 | Frank Aguiar (60 min)

Music

Circus

Recreation

Workshop

  • Natural Paints
  • Face paint

Tiradentes City

Cidade Tiradentes Cultural Center (outdoor area). Rua Inácio Monteiro, 6900 – Sítio Conceição Housing Complex.

Saturday (28)

  • DJ Ladyybrownn | (breaks)
  • 17:00 to 18:00 | Mv Bill invites Kmilla CDD (60 min)
  • 19:00 to 20:00 | Karol Conka (60 min)
  • 21:00 to 22:00 | Black Alien (60 min)

Sunday (29)

  • DJ Ladyybrownn (intervals)
  • 1 pm to 2 pm | Sampleasure (60 min)
  • 15:00 to 16:00 | Attooxxa (60 min)
  • 17:00 to 18:00 | Tasha and Tracie (60 min)

Penha

Largo do Rosario, s/n.

Penha stage

Sunday (29)

  • 11:00 am | Arrival – Auto de Maria (180 min)
  • 14:00 | Congada do Divino Espírito Santo (120 min)
  • 16:00 | Congada of Santa Ifigenia (120 min)

Programming of the Cultural Turn in the North Zone

english stop

Av. Luiz Dumont Villares, height of nº 1400 – Parada Inglesa.

Saturday (28)

  • 17:00 | Dandara Samba (60 min)
  • 19:00 | Ana Canas plays Belchior
  • 21:00 | Local Artist (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Kevin O’Chris (60 min)
  • 15:00 | Brightened (60 min)
  • 17:00 to 18:00 | Filipe Ret (60 min)

Carandiru Stage

Saturday (28)

  • 16:00 to 17:00 | Jorge of Aragon (60 min)
  • 18:00 to 19:00 | Romero Ferro + Bixarte + Doralyce (60 min)
  • 20:00 to 21:00 | Sidney Magal (60 min)

Sunday (29)

  • 09h00 to 12h00 | POUNDS TURN
  • 12:00 | Beatles for Kids (60 min)
  • 14:00 | Neguinho da Beija Flor (60 min)
  • 16:00 | Jaloo + Gaby Amarantos + MC Tha (60 min)

workshops

  • 09h00 | Mad Science: Jumping Ball Workshop with Outer Space Experience (60 min)
  • 10:00 am | Mad Science: Fun Science Workshop (50 min)
  • 11:00 am | Mad Science: Fun Physics Workshop with Greater Science Effects (60 min)

Circus

  • 10:00 am | House of the Clown – Helena Figueira

Music

  • 11:00 am | Itinerant music making

Recreation

  • face painting
  • Itinerant Artists: wader/musician – wader/jugglers
  • 3 trampolines and 3 giant inflatables

Parish of Ó

Av. Miguel Conejo, s/n – Height of Praça Dolmann.

Saturday (28)

  • 18:00 to 22:00 | Quebrada Viva (visual intervention)
  • 17:00 | Conductor João Martins and Vai-Vai (60 min)
  • 19:00 | Pericles (60 min)
  • 21:00 | Mariana Aydar (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Rincon Sapience (60 min)
  • 15:00 | Diogo Nogueira (60 min)
  • 17:00 | Ludmilla (60 min)

Rio da Pedra stage

Saturday (28)

  • 16:00 | Mario Fulô (60 min)
  • 18:00 | Band of Regal + Anastasia (60 min)
  • 20:00 | Bernadette France (60 min)

Sunday (29)

  • 09h00 to 12h00 | POUNDS TURN
  • 12:00 | Charanguinha (60 min)
  • 14:00 | Galocantô (60 min)
  • 16:00 | MD Boss & Dom Laike (60 min)

Music

Circus

Recreation

Workshop

  • Painting with Iara Jamra
  • Face paint

Programming of the Cultural Turn in the West Zone

Butantã

Av. Eliseu de Almeida, at number 4156 (between Rua Carlos Lisdegno Carlucci and Passagem da Praça Verde on Av. Pirajussara).

Saturday (28)

  • 17:00 | Chico César + Geraldo Azevedo (60 min)
  • 19:00 | Arnaldo Antunes (60 min)
  • 21:00 | Enchanted Fire Cord (60 min)

Sunday (29)

  • 1 pm | Fresno (60 min)
  • 15:00 | Heaven (60 min))
  • 17:00 | Pitty (60 min)

Pirajussara stage

Saturday (28)

  • 16:00 | Mombojo (60 min)
  • 18:00 | Mulamba (60 min)
  • 20:00 | Vandal invites Russo Passapusso (60 min)

Sunday (29)

  • 09h00 to 12h00 | POUNDS TURN
  • 12:00 | Music for Children? – Mirim Band (60 min)
  • 14:00 | Rascal Band (60 min)
  • 16:00 | Far From Alaska (60 min)

Music

Circus

  • The Joy Strikes Back
  • MB Circus

Recreation

Workshop

  • Book Club
  • Face paint

Butantã Cultural Center

Av. Junta Mizumoto, 13 – Peri Peri Garden.

Saturday (28)

  • 17:00 | Mercenaries (60 min)
  • 19:00 | Innocents (60 min)
  • 21:00 | Cholera (60 min)

Sunday (29)

  • 11:00 am | Free World (60 min)
  • 1 pm | Pluto Was Once a Planet (60 min)
  • 15:00 | Maglore (60 min)
  • 17:00 | Ave Sangria (60 min)

Source: Exam

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published.